Trzy Korony

  • Trzy Korony

    Trzy Korony

Właśnie najwyższy szczyt tego masywu i jednocześnie najwyższy szczyt Pienin Środkowych czyli Trzy Korony cieszy się największą sławą. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że miejsce to stało się symbolem Pienin.

Trzy Korony oddzielone są od pozostałych szczytów masywu przełęczą Wyżni Łazek. Szczyt tworzy wbrew nazwie pięć wierzchołków, a nie jak mogłoby się wydawać trzy. Najwyższym i najważniejszym jest mierząca 982 metry nad poziomem morza Okrąglica - tutaj znajduje platforma widokowa. Pozostałe wierzchołki to: Płaska Skała, Nad Ogródki, Pańska Skała oraz Niżnia Okrąglica. Pieniny Środkowe często określa się po prostu jako Pieniny, stąd mylne przekonanie, że Trzy Korony to najwyższy szczyt całych Pienin. Nie jest to prawdą, ponieważ najwyższym szczytem całego pasma jest Wysoka (1050 metrów nad poziomem morza), znajdująca się w paśmie Małe Pieniny. Wysoka jest też najwyższym szczytem Pienińskiego Pasa Skałkowego, w którego skład wchodzą Pieniny.

Trzy Korony to obok Sokolicy jedna w dwóch obowiązkowych wycieczek podczas pobytu w Pieninach. Widok jaki roztacza się ze szczytu jest naprawdę niesamowity, zobaczymy nie tylko przełom Dunajca i obszar Pienińskiego Parku Narodowego ale także Tatry, Beskidy i Gorce - oczywiście przy dobrych warunkach pogodowych.